
Fékszerviz
A fékberendezés feladata a gépjármű sebességének csökkentése, a jármű megállítása és álló helyzetben való rögzítése. A fékberendezésnek lehetővé kell tennie a lehető legnagyobb lassulást, valamint a jármű stabilitását a fékezés alatt.
Megállapítható a fék a gépjárművek talán legfontosabb biztonsági eleme, megfelelő állapota elengedhetetlen a biztonságos közlekedés szempontjából.
Fékszervizünkben minden szükséges javítást eltudunk végezni személygépjárműve, kisteher gépjárműve fékrendszerében korszerű eszközeinkkel, több évtizedes szakmai tapasztalatunkkal.
- Fékrendszer hibafeltárása.
- Hibafeltárást követően árajánlatot készítünk.
- Árajánlat elfogadását követően, árajánlat alapján a javítást elvégezzük.
- A javítás elvégzése után a műszeres fékellenőrzés „fékhatás mérés”, mérési jegyzőkönyvvel igazoljuk az elvégzett munka minőségét.
- A elvégzett beavatkozásokat részletesen szervizfüzetben és ügyviteli programunkban dokumentáljuk!
- A járművet átadjuk az ügyfélnek.
Gyakorlati tapasztalataink alapján megállapíthatjuk, hogy a legtöbb gépjármű tulajdonos már csak akkor hozza el fékjavításra járművét ha a meghibásodás bekövetkezett.
A hibák kiszűrése, időben történő felismerése érdekében azt tanácsoljuk, hogy minden időszakos szerviz (motorolaj csere) alkalmával ( jármű típustól függően 10000-20000 km vagy legalább évente) kérje a fékek átvizsgálását, hiba feltárását. Ezzel hosszútávon pénzt és időt takarít meg!
Szervizünkben kérhető fék átvizsgálás, hibafeltárás fajtái:
Fékrendszer vizuális vizsgálata:
Féktárcsa, fékbetét, kézifék kötelek, gumi fékcső, réz fékcső, vas fékcsövek, fékfolyadék szint, kézifék állapotának ellenőrzése szemrevételezéssel, megbontás nélkül. Tárcsafék + betéteik hibafeltárása esetén a kerekek le-fel szerelését tartalmazza a hibafeltárás. A hatékony pontos hibafeltárás érdekében.
Fékrendszer vizuális vizsgálata + dobfék vizsgálata:
Féktárcsa, fékbetét, kézifék kötelek, gumi fékcső, réz fékcső, vas fékcsövek, fékfolyadék szint, kézifék állapotának ellenőrzése szemrevételezéssel, megbontás nélkül. Tárcsafék + betéteik hibafeltárása esetén a kerekek le-fel szerelését tartalmazza a hibafeltárás. A hatékony pontos hibafeltárás érdekében. Dobfékeknél fékdobokat leszereljük és ellenőrizzük fékpofa, fékdob, fék munkahengerek állapotát. A dobfékeknél előfordulhat, hogy a feltárt hiányosságok, hibák miatt „ Pl.: a fékpofáról a fékbetét levált stb.” csak javítás elvégzését követően szerelhető össze a dobfék.
Fékfolyadék forráspont ellenőrzése:
A fékfolyadék forráspontját egy speciális műszer segítségével megmérjük, ellenőrizzük.
Miért van erre szükség: A fékfolyadék a biztonságos autózás egyik legfontosabb kelléke: az a közeg, amely a nyomóerőt a fékrendszerben közvetíti, a pedáltól a kerekekig. A fékfolyadék egyik alaptulajdonsága, hogy környezetéből (még teljesen zártnak tűnő fékrendszerben is) vízpárát vesz fel. A higroszkópos tulajdonság pedig rohamosan csökkenti a forráspontját, ezáltal a fékhatást is. Ezt a folyamatot nevezzük a folyadék öregedésének. Ha a folyadék elöregedett, már nem megfelelő minőségű, fékezéskor a súrlódás okozta hő hatására a fékfolyadék felforrhat és a fékhatás lecsökken. Száraz forráspont: A légmentesen lezárt, új fékfolyadék tulajdonságát jelöli. A fékfolyadék ebben az állapotában közel vízmentes. A száraz forráspont rendszerint 240 és 280 °C közé esik. Nedves forráspont: a fékfolyadék tulajdonságát jelöli az élettartam végén. 3,5%-os víztartalomnál állapítják meg. A megállapított nedves forráspont alá nem szabad menni.

Fékhatás mérés:
Az üzemi és rögzítő fék állapotának vizsgálata számítógépes fékteszt padon.
Műszeres diagnosztika:
A fék működését befolyásoló hibakódok (ABS;ESP;ASR stb.) műszerfalon történő megjelenése esetén TEXA NAVIGATOR TXTS; Bosch KTS 560 diagnosztikai készülékek segítségével hibakód olvasás. A hibakód olvasást követően célirányos hibafeltárás folytatása következik.
Az időben nem cserélt kopott fékbetétek nem csak jelentős biztonsági kockázatot jelentenek, hanem növelik a féktárcsák terhelését, ami nagyobb kopást és javítási költségeket eredményez. A kopott fékbetétek időben elvégzett cseréje gyorsan és költséghatékonyan elvégezhető. Az évente elvégzett állapot felméréssel, a fékbetétek időbeni cseréjével súlyos javítási költségeket takaríthatunk meg.
- ha morgó hangot hall fékezéskor (okai lehetnek: kopott a fékbetét, fékpofa, féktárcsa)
- ha fékezésnél félrehúz az autó (okai lehetnek: munkahengerek, féknyergek hibái)
- ha fékezés közben ráz a kormány (okai lehetnek: kopott féktárcsa, fékbetét stb.)
- ha fékezés közben fémes hang hallatszik (okai lehetnek: kopott féktárcsa, fékdob, fékbetét, fékpofa stb.)
- ha lüktet, pulzál vagy túlságosan puha a fékpedál (okai lehetnek: kopott, sérült fékalkatrészek, alacsony a forráspontja a fékfolyadéknak, ABS hiba stb.)
- ha nagyobb a fékpedál út (okai lehetnek: kopott, sérült fékalkatrészek, alacsony a forráspontja a fékfolyadéknak stb.)
- ha a fékút az átlagoshoz képest megnő (okai lehetnek: kopott, sérült fékalkatrészek, alacsony a forráspontja a fékfolyadéknak stb.)
- ha fékfolyadék szint minimum alá csökken (okai lehetnek: féknyereg, fék munkahenger tömítőgyűrűi, gumi fékcsövek, réz fékcsövek sérültek, hibásak)
- ha fékfolyadék szivárgást észlelünk (okai lehetnek: féknyereg, fék munkahenger tömítőgyűrűi, gumi fékcsövek, réz fékcsövek sérültek, hibásak)
- ha kézifék nem képes a járművet álló helyzetben rögzíteni (okai lehetnek: kopott fékbetét, fékpofa; hibás féknyereg, kézifékkötél stb.)
- ha a fék működését befolyásoló hibakódok jelennek meg a műszerfalon, ABS; ASR; ESP stb.